Radar Kafa

Teknolojinin Radarı

WordPress Güvenlik Eklentileri

WordPress Güvenlik Eklentileri 

WordPress kolaylıkla gözalıcı ve işlevsel internet siteleri hazırlanmasına olanak veren bir sistem olduğundan dolayı özellikle bireysel sitelerini hazırlayan birçok kişi tarafından yoğun olarak tercih edilmektedir. Bunun yanında Wordpress barındırdığı güvenlik açıklarının sayısı ve nitelikleri sebebiyle kolaylıkla kötü niyetli kişilerin hedefi olabilmekte ve bu durum zaman içinde can sıkıcı bir hale gelebilmektedir. Bazıları ücretli, bazıları ücretsiz olan WordPress güvenlik eklentilerinden en önemlilerini sizler için derledik. 

Giriş Seviyesi WordPress Güvenlik Eklentileri 

Vault Press 

 • Yedekleme için sınırsız depolama alanı, 
 • Gerçek zamanlı, zamanlanabilen yedekleme seçeneği, 
 • Tek tıklama ile siteyi istenilen zamanki haline döndürme, 
 • Siteyi otomatik tarama ve hataları düzeltme.

WordPress tarafından geliştirilen Vault Press, tecrübeli kullanıcılara hitap ediyor ve ücretli ve ücretsiz iki farklı versiyonu var. WordPress güvenlik eklentisi siteyi sürekli olarak tarıyor ve eğer bir dosyada güvenlik açığı oluştuğunu dair bir iz bulursa, onu eski versiyonu ile otomatik olarak değiştiriyor. Sistem kullanıcısını tehdit olarak gördüğü her durumda e-posta ile uyarıyor ve düzeltiyor.  

Jetpack 

 • Kullanımı kolay, 
 • Bulut bazlı gözlemleme, 
 • Mobil sayfaları hızlandırma. 

Basit bir ara yüze sahip ve ucuz bir WordPress güvenlik eklentisi arayanlar için tasarlanan Jetpack, Wordpress ekibi tarafından hazırlanmış. Kullanımı çok kolay olan bir arayüze sahip olan eklenti, özellikle tecrübesiz kullanıcılar için çok uygun olmasının yanında, uzman kullanıcıların istedikleri gibi organize etmesine de izin veriyor. Malware silme yeteneği olmayan eklenti, diğer eklentilerden çok daha hızlı çalışıyor ve şüpheli durumlarda kullanıcıya e-posta gönderiyor. 

Tecrübeli ve Daha Fazla Güvenliğe İhtiyacı Olan Kullanıcılar İçin Wordpress Güvenlik Önlemleri 

Security Ninja 

 • Kullanılan diğer eklentileri de güvenlik risklerine karşı tarama, 
 • Basit hataların ve açıkların otomatik düzeltilmesi, 
 • Kullanıcı adı ve şifre koruması, 
 • Coğrafi bloklama özelliği ile bir ülke veya kıtanın siteye erişiminin tamamen kısıtlanması. 

Aynı isimli grup tarafından geliştirilen Security Ninja siteyi kaba kuvvet (brute force), malware ve zayıf nokta saldırılarına karşı korumak için geliştirilmiş bir WordPress güvenlik eklentisi. Security Ninja sahip olduğu Ağ Uygulamaları Duvarı (Web Application Firewall – WAF) ile sitenizin güvenliğini sağlıyor. Hareketlerinden şüphe edilen bot ve ziyaretçileri engelleyen eklenti aynı zamanda agresif bir anti-spam koruması da sağlıyor. Ücretli olan eklentinin malware silmek yeteneği ise bulunmuyor.  

BulletProof Security 

 • Otomatik, sürekli sızma koruması, 
 • Programlı veritabanı yedeklemesi, 
 • Dosyalarda değişikliği tamamen engelleme özelliği. 

BulletProof Security, şu anda kullanımda olan en etkin WordPress güvenlik eklentilerinden biri. Malware tarayıcı ve silici, spam koruması, veritabanı yedekleme ve geri yükleme özelliği ile aranan bütün özellikleri bünyesinde taşıyan eklentinin ara yüzü ise bu kadar özellik yüzünden biraz karışık. Bazı klasörlerin ziyaretçilerin erişimine kapatılabilmesi de güvenliği arttıran bir diğer etmen. Bunun yanında 69.95 dolar olan ücreti biraz yüksek olsa da, sadece bir kez ödeniyor ve ömür boyu bütün güncellemeleri ücretsiz olarak edinebiliyorsunuz. 

Radar Kafa I En güncel teknoloji yazıları. Keyifle gezinebilip faydalı bilgiler edinebileceğiniz, eğlenirken öğreneceğiniz bir teknoloji blogu.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir