Radar Kafa

Teknolojinin Radarı

Video Oyunları Nasıl Yapılır?

Video oyunları oynamak her yaştan çocuk için popüler bir eğlencedir. Çoğu çocuk için video oyunu yolculuğu video oyun mağazasında başlar ve kanepede biter. Peki sevdiğiniz video oyunlarını yaratmak için harcanan tüm çalışmaları hiç düşündünüz mü? 

Bir video oyunu yapmak ne kadar sürer? 

Bazı insanlar video oyunlarını üretilmesi uzun sürmeyen basit elektronik oyuncaklar olarak görür. Gerçekte ise, en popüler modern video oyunları, Hollywood film stüdyoları tarafından yaratılan en büyük yaz gişe rekorları kıran oyunlara rakip olan karmaşık prodüksiyonlardır. Video oyunlarının yapımı bir yıl veya daha uzun sürebilir! 

İlk video oyunları, siyah bir ekranda hareket eden bir noktanın etrafından dolaşarak başlamış olabilir, ancak günümüzün modern oyunları, filmlere benzeyen ve çok çeşitli ortamlarda karmaşık oyun oynamaya izin veren etkileşimli harikalardır. 

Her modern video oyunu bir hikayeyle başlar. İster tarihi bir olayın simülasyonu ister gelecekteki bir fantezi dünyasında rol yapma senaryosu olsun, hikaye video oyununun aksiyonunu yönlendirir ve oyuncu ile oyundaki karakterler arasında güçlü bir bağ oluşturur. 

Bir video oyunu yapmak için kaç kişi gerekir? 

Yazarlar, sanatçılar, tasarımcılar ve programcılar; karakterler, ortamlar, müzik ve diğer sesler ve hikayenin alabileceği olası yollar dahil olmak üzere hikayenin tüm bölümlerini yaratmak için işbirliği yapmalıdır. Tek bir hikaye içeren filmlerin aksine, video oyunları, yoğun bir oyun oynamanın izleyebileceği tüm potansiyel yolları hesaba katmalıdır. 

Günümüzün oyuncularını, mümkün olan en iyi grafiklere sahip gerçekçi video oyunları bekliyor. Karakterlerin gerçek insanlar gibi hareket etmesi ve nesnelerin genellikle fizik kurallarına gevşek bir şekilde uyması beklenir. Video oyunundaki sahte dünya ne olursa olsun ayarlar gerçek dünya gibi görünmelidir. Sanatçıların ve tasarımcıların elde etmesi gereken ayrıntı seviyesi zorludur. Bu yüzden tek bir video oyunu geliştirmek için yüzden fazla kişi gerekebilir! 

Video oyunları nasıl yapılır? 

Video oyununun tüm unsurları tasarlandıktan sonra, bir video oyunu olarak etkili bir şekilde çalışmasını sağlamak için hepsini bir araya getirmek bilgisayar uzmanlarına kalmıştır. Tüm karakterler, ayarlar, sesler ve oyun öğeleri birlikte sorunsuzca çalışacak şekilde programlanmalıdır. 

Bilgisayar programcıları, oyunun tüm yönlerini kontrol eden milyonlarca satırlık bilgisayar dili talimatı – kod adı verilir – yazmalıdır. Kodlar, C ++, Python, Visual Basic ve Perl gibi çeşitli farklı bilgisayar dillerinde yazılabilir. 

Bir oyunda belirli bir karakteri kontrol etmeyi düşünürseniz, o karakterle yapabileceğiniz görünüşte sonsuz çeşitli şeyler vardır. Karakterinizle yapabileceğiniz tüm olası seçimleri hesaba katmak için kod yazılmalıdır. Yaptığınız her hareket, bir sonraki hamleniz için tamamen yeni bir dizi seçeneğin yanı sıra, ortamda değişikliklere de yol açar. Karmaşık bilgisayar kodu tüm bu faktörleri kontrol eder ve oyunu oynamayı kullanıcı için sorunsuz bir deneyim haline getirir. 

Bir video oyunu neredeyse bittiğinde, oyun piyasaya sürülmeden önce oyuncuların herhangi bir hatayı bulmak ve düzeltmek için oyunun her unsurunu test ettiği test aşamasına girer. Oyun piyasaya sürüldükten sonra halka pazarlanıyor ve oyunu yapmak için harcanan binlerce saatin meyvelerinin tadını oyuncular çıkarıyor! 

Radar Kafa I En güncel teknoloji yazıları. Keyifle gezinebilip faydalı bilgiler edinebileceğiniz, eğlenirken öğreneceğiniz bir teknoloji blogu.

İlgili Yazılar

2 thoughts on “Video Oyunları Nasıl Yapılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir