Radar Kafa

Teknolojinin Radarı

Teknoloji hayatları nasıl değiştirir?

Teknoloji hayatları nasıl değiştirir? 

Her gün hangi zorluklarla karşılaşıyorsunuz? Bazı çocuklar ayakkabılarını bağlamada veya okul otobüsüne zamanında yetişmekte zorlanırlar. Panoda bir şeyler okumak size zor gelebilir. Çoğu çocuk, öğretmenlerini sınıfta duymakta zorlanır. Teknoloji alanından bahsetmiyoruz bile!

Tüm insanların kişisel zorlukları vardır. Ama muhtemelen bazı özel yetenekleriniz de var! Harika bir yazar veya sanatçı olabilirsiniz. Belki de yeteneğiniz iyi bir dinleyici olmak veya iyi bir arkadaş olmak olabilir. 

Yeteneklerinizi nasıl kullanıyorsunuz? Birçok insan, başkalarına yardım etmek için yeteneklerini kullanmaktan zevk alır. Örneğin öğretmeninizi ele alın. Öğrenmenize ve gelişmenize yardımcı olmak için her gün özel yeteneklerini kullanırlar. Diğer birçok insan, karşılaştıkları zorluklarda başkalarına yardım etmek için özel becerilerini kullanır.

 

Örnek bir fotoğraf

Hangi icatlar engelli insanların yaşamlarını iyileştirdi? 

Teknoloji alanında çalışan insanlara ne dersiniz? Birçoğu yeteneklerini başkalarına yardım eden yeni cihazlar yapmak için kullanıyor. Evinizde herhangi bir alet kullanıyor musunuz? Mesela bir cihaza ve internete erişim, öğrenme dünyasının kapılarını açabilir. Öğrenme güçlüğü çeken birçok çocuk için yeni eğitim teknolojisi, onların öğrenmelerine yardımcı olabilir. 

Ve daha birçok örnek var. Birçok akıllı telefon uygulaması, insanların zorluklarla yüzleşmesine yardımcı olur. Örneğin, para okuma uygulamaları, görme engelli kişilerin ellerinde tuttukları paranın değerini belirlemelerine yardımcı olur. Görüşünüz sınırlıysa, bunun ne kadar yardımcı olabileceğini bilirsiniz. İnsanların doğru faturaları kullanmalarına ve doğru parayı geri aldıklarından emin olmalarına yardımcı olur. 

Metini sese dönüştürme teknolojisi de birçok kişiye çok yardımcı oluyor. Görme bozukluğu olan kişiler bunu, okunması zor metinleri takip etmek için kullanırlar. Yetişkinler de ayrıca   e-postaları ve diğer önemli belgeleri göremezlerse dinlerler. Konuşmadan metne teknolojisi, sınırlı işitmeye sahip kişilerin duyamadıkları kelimeleri okumasına da olanak tanır. 

Hiç bacağını kaybeden bir yakınınız oldu mu? İster kısa ister uzun süreli olsun, tekerlekli sandalyelerin ne kadar yararlı olabileceğini bilirsiniz. Ve her geçen gün daha da gelişiyorlar! Merdiven çıkabilen tekerlekli sandalyeler için prototipler zaten mevcut. Ve bilim adamları sadece zihinle kontrol edilebilen tekerlekli sandalyeler üzerinde bile çalışıyorlar. Kullanıcılarının tam olarak ne yapmalarını istediğini öğrenmek için beyin dalgalarını okuyacaklar. 

Sesli komut teknolojisi, zaten insanların cihazları kendi sesleriyle kontrol etmelerine izin veriyor. Birçok üründe bulabilirsiniz. Sesli komut klavyeleri, arabalar, akıllı telefonlar ve diğerleri. Ve tabii ki sürücüsüz arabalar, görme ve bedensel engelli insanlar için ulaşımı iyileştirebilir. Bu arabaların birçok modeli test aşamasındadır ve yakında yola çıkabilir! 

Engelli insanlara yardım etmek için ne icat edebilirsiniz? 

Gelecekte teknoloji için neler var? Hayatınız boyunca göreceğiniz bazı ilerlemelere hayret edebilirsiniz. Belki bir sonraki yardımcı cihazı kendiniz bulursunuz! Tutkunuz teknoloji değilse, başkalarına yardım etmenin birçok yolu vardır. Tüm teknolojiler, özellikle de insanların zorluklarla yüzleşmesine yardımcı olmak için kullanıldıklarında faydalıdır! 

Radar Kafa I En güncel teknoloji yazıları. Keyifle gezinebilip faydalı bilgiler edinebileceğiniz, eğlenirken öğreneceğiniz bir teknoloji blogu.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir