Radar Kafa

Teknolojinin Radarı

Mavi Ekran Hatası Çözümü

Mavi Ekran Hatası Çözümü 

İngilizcesi “Blue Screen of Death” (BSOD)” olan mavi ekran hatası genellikle yazılımların, donanım ve sürücülerinin hatalı kurulmaları neticesinde ortaya çıkmaktadır. Nadir durumlarda Windows işletim sisteminin kurulumunda gerçekleşen bir sorun sebebiyle ortaya çıkan mavi ekran hatası, aynı zamanda donanımsal kaynaklı da olabilmektedir. 

Donanımsal kaynaklı mavi ekran hatası aldığınızı tespit edebildiyseniz, bilgisayarı aldığınız kurum ile iletişime geçmenizi tavsiye ediyoruz. Bunun dışında mavi ekran hatasına yol açabilecek durumlar; 

  • İşletim sistemi ve donanım ile uyumsuz bir yazılım kurmak, 
  • Alfa veya Beta durumunda olan, henüz yayına hazırlanmamış yazılımlar kurmak, 
  • Ender durumlarda Windows güncellemeleri, 
  • Güncelliğini yitirmiş donanım sürücüleri, 
  • Bilgisayarın bir veya daha fazla parçasının aşırı ısınması, 
  • Bilgisayarın bir veya daha fazla parçasının ömrünü dolduruyor olması, 
  • Bilgisayarda virüs veya benzeri zararlı kodların çalışıyor olması mümkündür. 
Örnek bir mavi ekran hatası

Mavi Ekran Hatası Alındığı Zaman Donanımsal Olarak Yapılması Gerekenler 

Mavi ekran hatası aldığınız zaman ilk yapmanız gereken, en son kurduğunuz programı kaldırmak ve tekrar kurmaktır. Programın “tamir et” (Repair) işlevi varsa bunu da kullanabilirsiniz. Eğer program yeni aldığınız bir donanıma aitse, donanımı farklı bir slot/porta takarak da deneyebilirsiniz. Eğer farklı bir slotta/portta sorunsuz olarak çalışıyorsa, ana kartınızın bu slot veya portunda sorun var demektir ve garantisi devam ediyorsa servise göndermenizi tavsiye ederiz. 

Ancak sorun devam ediyorsa, yeni aldığınız donanım veya yazılımında bir sorun olabilir. İnternetten en güncel yazılımlarını bularak tekrar deneyin. İmkânınız varsa aynı donanımı başka bir bilgisayarda da deneyin. Buna göre bu donanımı servise göndermeniz gerekebilir. 

Mavi ekran hatalarının en önemli sebeplerinden biri sorunlu Ram chipleridir. Elektrik akımlarına karşı hassas olan bu chipler zaman içerisinde bozulabilirler ve mavi ekran hatalarına yol açabilirler. Aynı durum hard disklerin üzerindeki tampon bellekler için de geçerlidir. İki durumda da tamir mümkün değildir. 

Bilgisayar içindeki parçaların olması gerekenden fazla ısınması da mavi ekran hatalarına yol açabilmektedir. Her üreticinin farklı donanımları için belirlediği çalışma sıcaklıkları farklıdır. Basit birkaç program ile bilgisayarınızın bileşenlerinin çalışırken ne kadar ısındığını takip edebilirsiniz. Önemli parçalar işlemci, anakart, ram ve ekran kartıdır. Çok özel durumlar dışında diğer parçalar önemli miktarda ısı üretmezler. Bilgisayarınızın havalandırma boşluklarının açık ve temiz olduğundan emin olun. 

BIOS ve donanımların firmware güncellemeleri de mavi ekran hatalarına çözüm olabilmektedir ancak donanımın tamamen kullanılmaz hale gelme riskinden dolayı tecrübesiz kullanıcılara bunu kesinlikle önermiyoruz. 

Mavi Ekran Hatası Alındığı Zaman Yazılımsal Olarak Yapılması Gerekenler 

Programların eski sürümleri, özellikle Windows 10, 8.1 ve 7 tarafından desteklenmeyen sürümlerini kullanmaya çalışmak mavi ekran hatalarına sebep olabilir. Mümkün olduğu kadar bütün programların en yeni sürümlerini tercih edin. Eğer bir programı veya sürücüyü kurduktan sonra mavi ekran hatası almaya başlıyorsanız, o yazılımı kaldırın. Eğer Windows açılmıyorsa, “Sistem Kurtarma” özelliğini kullanarak bilgisayarınızı daha önceki bir durumuna getirebilirsiniz. 

Alfa ve beta sürümündeki programlar, mevcut sürümlerden daha fazla işlev sunabilmektedir. Ancak geliştirmeleri henüz tamamlanmamış bu programlar mavi ekran hatalarına yol açabilmektedir. Bundan dolayı sadece tecrübeli kullanıcıların kullanmasını tavsiye ediyoruz. 

Çok ender durumlarda Windows güncellemeleri bilgisayarlarda mavi ekran hatalarına yol açabilmektedir. Bu güncellemeleri Denetim Masası – Program ve Özellikler menüsünden solda bulunan “Yüklü güncelleştirmeleri göster” seçeneğini seçerek görüntüleyebilir ve yükleme tarihine göre sıralayarak en yakın tarihli olanı silebilirsiniz. 

Eğer bilgisayarınızda bir virüs programı kurulu değil ise, mutlaka bir virüs programı kurun ve bilgisayarınızı taratın. Eğer virüs programına virüs bulaşmasından endişe ediyorsanız, online tarama yapan uygulamalar bazı anti virüs programı üreticileri tarafından sağlanıyor, onları deneyebilirsiniz. Virüs taramasından önce anti virüs programını güncelleştirmeyi ve Master Boot Sector (MBR) taraması yaptırmayı unutmayın. 

Windows’un kurulu bulunduğu hard diskte boş yer olduğundan emin olun. Microsoft, swap dosyaları için hard diskte en azından 100mb boş alan olması gerektiğini açıklasa da kullanım sırasında toplam disk kapasitesinin en az %10’unu boş tutmakta fayda var. Eğer diskinizdeki alan bundan az ise, bazı uygulamaları silip, başka bir diske kurup, dosyalarınızı da taşımanızda fayda var. 

Mavi ekran hatasının yol açabileceği veri kayıplarından korunmak çalıştığınız dosyaları sık sık kaydetmenizi, mümkünse Windows’un yüklü olduğu disk dışında bir alana, veya sık sık sistem yedeği, sistem yeniden yükleme noktaları oluşturmanızı tavsiye ediyoruz. 

Radar Kafa I En güncel teknoloji yazıları. Keyifle gezinebilip faydalı bilgiler edinebileceğiniz, eğlenirken öğreneceğiniz bir teknoloji blogu.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir