Radar Kafa

Teknolojinin Radarı

Kripto Para Nedir?

Kripto Para Nedir? 

Son zamanlarda bir hayli revaşta olan bu kavram hepimizin zihnini kurcalamakta.. Peki nedir bu Kripto Para? Gelin hep beraber bu kavrama göz atalım. 

Kripto para, takas halinde bile kullanılabilen, tamamıyla dijital, şifre ile güvenliği sağlanmış , sanal para birimi. Bazı görüşlere göre ise geleceğin akışını etkileyecek bir para birimi. 

Günümüzde bu kavram pek çok insan tarafından duyulmuş, devletin öne gelenlerinden büyük şirketlere kadar , her kesimden insanın dikkatini çekmiş olan bir kavramdır. Takas işlemlerini doğrulamak ve güvence altına almak için  kriptografi kullanılır. Bu kavram Herhangi bir fiziksel karşılığı karşılamamaktadır. 

İşin aslı banka kartları ve kredi kartlar ile yapılan ve transfer edilen paralar da sanal para kategorisinde değerlendirilir çünkü bu işlemlerin nihayetinde yalnız sistem verilerinde değişiklik durumu görülür. Kripto paralar da bu prensipte çalışmaktadır.  

Kripto Para Kavramına Dair Bir Görsel

Kripto paraların güvenilirliği 

Ödeme yöntemleri ile ilgili en fazla karşılaşılann problemlerden birisi aynı paranın iki kere harcanması durumudur. Bunun önüne geçmek için kullanılan yöntem, yapılan işlemlerin kaydını alan merkezi bir aracı (bankalar) koymaktır. Ancak bu yöntem araya tüm varlığını kontrol altına alabilen bir otoritenin girmesi demektir. Bu durumda güvenilirlik kavramına bu noktada zarar verir. 

Bunun yanı sıra,  herhangi bir kripto para ile yapılan işlemin gerçekleşebilmesi için sistemin her bir biriminin onay vermesi lazımdır.  Bu işlemler blockchain vasıtasıyla yapılmaktadır, bunun getirisi olarak yapılan her işlem herkes tarafından gözlemlenebilmektedir. Bu noktada bu anlatılanlar işlemlerinizi yaparken , güven konusunda sizlere olumlu yönde etki etmektedir.

Her  transfer işlemi gönderen ve transferin gerçekleştiği kişinin cüzdan adresleri ve gönderilecek miktar bilgileriyle gerçekleşir. Takas ya da transfer işlemi bu işlemi yapan kişi tarafından onaylanmalı ve daha sonra sistem tarafından kabul görmelidir. Onaylama işlemi sadece madenciler tarafından kriptografik bir bulmaca çözülerek gerçekleştirilebilir. Bir işlem onaylandığı zaman geri alınması maalesef mümkün değildir.. Kripto para kavramı için konuşabileceğimiz en büyük riskler hack durumları ve herhangi bir saldırı olasılığıdır. 

Kripto Paraların Güvenilirliğini Vurgulayan Bir Görsel

Radar Kafa I En güncel teknoloji yazıları. Keyifle gezinebilip faydalı bilgiler edinebileceğiniz, eğlenirken öğreneceğiniz bir teknoloji blogu.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir