Radar Kafa

Teknolojinin Radarı

Kötü amaçlı yazılım nedir?

Internet neden bazen bu kadar yavaş? 

Bilgisayar uzmanları, Internet’in neden bazen şimşek hızında göründüğüne ve diğer zamanlarda bir kaplumbağadan daha yavaş süründüğüne dair tek bir cevap olmadığını söylüyorlar. Bazen İnternet, binlerce mil uzakta bulunan sorunlar nedeniyle(Kötü Amaçlı Yazılım) yavaş hareket ediyor olabilir. Diğer zamanlarda sorun tam önünüzde olabilir! 

İnternet bağlantınızı bir taramaya yavaşlatabilecek yaygın bir sorun, virüsler, Truva atları, casus yazılımlar ve reklam yazılımları gibi kötü amaçlı yazılımlardır. Ne yazık ki, bilgisayarınızda kötü amaçlı yazılım bulunması muhtemelen sizin hatanızdır. Genellikle, sahip olmamanız gereken bir bağlantıya tıkladığınız ve yanlışlıkla kötü amaçlı bir programı indirdiğiniz için vardır. 

Kötü Amaçlı Yazılım Örneğine Ait Bir Görsel

Kötü amaçlı yazılım nedir? 

Kötü amaçlı yazılım programları genellikle e-posta ekleri olarak veya başka şekilde zararsız olabilecek diğer özgür yazılımların bir parçası olarak gelir. Genellikle arka planda göremediğiniz yerde çalışır, değerli kaynakları kullanır ve işlem sırasında tüm bilgisayar sisteminizi yavaşlatır. 

Bilgisayarınızda kötü amaçlı yazılım olduğundan şüpheleniyorsanız, istenmeyen kötü amaçlı yazılımları tarayabilen ve kaldırabilen tanılama yazılım araçlarını indirip yükleyebilirsiniz. Alternatif olarak, bilgisayarınızı bir ücret karşılığında sisteminizi temizleyebilecek bir uzmana da götürebilirsiniz. 

ISS nedir? 

Tabii ki, İnternet yavaşlamaları her zaman bilgisayar sisteminizin hatası değildir. Bazen hata, ISS‘niz olarak da bilinen İnternet Servis Sağlayıcınızda olabilir. Bilgisayarınız İnternete bağlandığında, bunu doğrudan yapmaz. Bunun yerine İnternet bağlantısı, İnternet erişimi sağlamada uzmanlaşmış bir şirket tarafından sağlanır. 

ISS’niz, muhtemelen çoğu zaman güvenilir olsa da, zaman zaman teknik zorluklar yaşayabilir. Yönlendiriciler ve sunucular aşırı yüklenir ve bazen bozulur. Bu sorunlar ortaya çıktığında, genellikle sonuç yavaş bir İnternet bağlantısıdır. 

Sorunlar, İnternet’e bağlanmak için kullandığınız iletişim donanımı zincirinin herhangi bir noktasında da ortaya çıkabilir. Bu, telefon hatlarını ve fiber optik kabloları ve yönlendiriciler ve anahtarlar gibi donanımları içerebilir. Bu şeyler aşırı yüklenirse veya kapanırsa, İnternet bağlantınız yavaşlayabilir veya tamamen kaybolabilir. 

Yine de bazen, İnternet yavaşlaması yalnızca çok fazla insanın sizin yapmaya çalıştığınız şeyi tam olarak yapmaya çalışmasının sonucudur. Örneğin, bir video viral hale geldiğinde, milyonlarca insan izlemek istediğiniz aynı videoyu izlemeye çalışıyor olabilir. 

Bu olduğunda, videoyu barındıran web sitesi trafikle boğulabilir. Çoğu web sitesi bir seferde yalnızca bu kadar çok müşteriye hizmet veremeyebilir. Milyonlarca insan aynı içeriğe aynı anda erişmeye çalıştığında, web sitesinin sunucuları aşırı yüklenebilir ve bu da yavaşlama veya tamamen kapanma ile sonuçlanabilir. 

İnternette bir yavaşlama yaşadığınızda sabırlı olun. İnternet bizi birçok yönden şımartsa da (hiçbir şey için uzun süre beklemeye alışkın değiliz tabi ki), bazen çevrimdışına atlamak ve bir süre başka bir şey yapmak gerekir. Bir süreliğine bilgisayarınızı kapatırsanız, genellikle daha sonra herhangi bir sorun yaşamadan çevrimiçi dönebileceğinizi göreceksiniz! 

Konuya Ait Bir Görsel

Radar Kafa I En güncel teknoloji yazıları. Keyifle gezinebilip faydalı bilgiler edinebileceğiniz, eğlenirken öğreneceğiniz bir teknoloji blogu.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir