Radar Kafa

Teknolojinin Radarı

Elon Musk Maymun Deneyi ile Başarıya Koşuyor

Elon Musk Maymun Deneyi ile Başarıya Koşuyor 

Pazar günkü bir röportajda Elon Musk, bir Neuralink test maymununun zihniyle video oyunları oynayabileceğini söyledi. Elon Musk maymun deneyi ekibi ile video oyunları oynaması için maymuna çip taktıklarını bildirdi. 

Musk’ın iddiasına henüz kesin bir kanıt yok. Ancak geçen yıl Musk, benzer beyin implantları yerinde olan Neuralink test domuzlarını ortaya çıkardı. 

Musk’ın Neuralink için kapsamlı sibernetik hedefi, insan-bilgisayar etkileşimini daha verimli bir şekilde birleştirmektir. 

Elon Musk Maymun Deneyi 

Pazar günü gece geç saatlerde yapılan bir röportajda Elon Musk, beyin implantı şirketi Neuralink’in tescilli çipini bir maymunun beynine başarıyla yerleştirdiğini söyledi. Ayrıca video oyunları oynamasına olanak sağladığını açıkladı. 

The Good Time Show ile kapsamlı bir röportaj sırasında Musk; “Kafatasında kablosuz implantı olan bir maymunumuz ve zihnini kullanarak video oyunları oynayabilen minik tellerimiz var.” dedi. 

“Maymunların birbirleriyle akıllarını kullanarak Pong oynamasını sağlayabilir miyiz? O mutsuz bir maymun değil”; diye devam eden Musk, Mohawk tarzı bir saç kesimi olmasından dolayı Neuralink ekibinin implantı kafatasına yerleştirdiği yeri göremezsiniz bile dedi. 

ABD Tarım Bakanlığı’ndan (Hayvan Refahı Yasasını uygulayan) bir temsilci Neuralink’in operasyonlarını kontrol etmek için geldi. Yaptığı kontroller sonucunda, “tüm kariyeri boyunca gördüğü en güzel maymun tesisleri olduğunu” söyledi. 

Elon Musk Maymun Deneyi

Neuralink’in amacı nedir? 

Ancak Neuralink ile amaç, maymunları video oyunları oynamaya eğitmek değil insan-makine iletişimindeki gecikmeyi azaltmaktır. 

“İnsanlar zaten üçüncül bir dijital katmana sahip olduğu için zaten bir saybörktür”. Elon Musk, ilkel dürtülerinizi ve arzularınızı kontrol eden limbik sistem ve uzun vadeli planlama gibi yürütme işlevleriyle ilgilenen korteks dahil olmak üzere insan beynine iki biyolojik katman olarak tanımladı. Musk, üçüncü katmanın elinizdeki akıllı telefon ve içinden yararlanabileceğiniz tüm bilgiler olduğunu söyledi. 

  • saybörk: (insan ve robot karışımı sibernetik organizma) 

Sorun ne peki? Musk, “Korteksiniz ile dijital üçüncül katmanınız arasındaki bant genişliği çok yavaştır. Aslında telefonların gelişiyle birlikte daha da yavaşladı. Belirli bir noktada, bilgisayar yeterince akıllı hale geliyor [ki] bu, bilgisayar bir ağaçla konuşmaya çalışmak gibidir. Yani beynimiz bilgisayarlarla yeterince hızlı konuşmuyor” dedi. 

Musk, bir düşünceyi almak, onu birkaç kelimeye sıkıştırmak ve daha sonra kelimeleri bir düşünceye dönüştürmesi gereken başka bir kişiye iletmek için beyin gücünün boşa gittiğini söyledi. Ancak, Neuralink’in üzerinde çalıştığı gibi doğrudan bir sinirsel arayüzle, Korteksiniz ile dijital dünya arasındaki bu sözde “bant genişliğini”, Musk’ın tahminine göre 1000 büyüklük sırasına kadar iyileştirmek mümkün olabilir. 

“İki kişinin bir Neuralink’i olsaydı,” dedi, “karmaşık bir dizi kavramın olduğu kavramsal telepati yapabilirsiniz. Ve bunları doğrudan diğer kişiye aktarabilirsiniz, bu da iletişimi ve hızı büyük ölçüde artıracaktır. ” 

Uygulamalar, bilincinizi esasen bir robota veya teorik olarak başka bir kişinin beynine yükleme yeteneği ile daha karanlık bilimkurgu alanına girebilir. Musk, tıpkı bir video oyunu gibi, en son kaydedilen verilere erişebileceğinizi söyledi. 

Elon Musk Maymun Deneyi

Ne kadar başarılı oldu? 

Doğrusu, Musk’ın hedefleri bazen şekilsiz ve gizemli görünebilir ve bu kavram bir istisna değildir. Neuralink’in en son güncellemesinde, şirket Neuralink implantları olan birkaç domuz gösterdi. İmplantın 1.024 elektrotu, Gertrude adlı bir domuzda beyin aktivitesini başarıyla yakaladı. İster yiyecek olsun ister sadece samanları koklamak gibi çevresinden aldığı dürtülere dikkatler çekildi. 

Bu, bir domuzun zihniyle bir video oyununu kontrol etmesini sağlamaktan çok uzaktır. Ancak bu, şirketin kısa vadeli hedefleriyle daha uyumludur. Beyin hasarı ve omurga yaralanması olan hastalara yardım etmek için Neuralink implantını kullanmayı umut ediyor. İmplantın, kuadriplejik bir kişinin bir elektronik cihazı sadece düşünerek kontrol etmesine yardımcı olabileceğini söyledi. 

Kafatasınızda beyninize giden ve başka bir vizyonla uyumlu olan bir Fitbit gibi, Nerualink’i kullanarak doğrudan beyninize müzik akışı sağlamaya benzer. 

Musk, Neuralink’in bir sonraki ilerleme güncellemesinin önümüzdeki ay içinde veri hattından aşağıya inmesi gerektiğini söyledi. Neuralink gerçekten maymunları video oyunlarıyla gezdiriyorsa – jürinin bazı kanıtlar görene kadar hala çalışmadığı bir iddia- bu kısa vadeli hedefler için ciddi şekilde umut verici bir çalışma. 

Şayet Elon Musk maymun deneyi başarılı olursa bir maymunla ilk Pong maçımızı sabırsızlıkla bekliyor olacağız. 

En güncel teknoloji yazıları. Keyifle gezinebilip faydalı bilgiler edinebileceğiniz, eğlenirken öğreneceğiniz bir teknoloji blogu.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir