Radar Kafa

Teknolojinin Radarı

Dokunmatik Ekranlar nasıl çalışır?

Dokunmatik ekran nasıl çalışır?

Akıllı telefonlardan, tablet bilgisayarlara kadar, dokunmatik ekranbugünlerde baktığınız her yerde. Teknoloji ilerledikçe, klavyeler ve fareler hızla geçmişte kalıyor. İstediğiniz şeye sadece bir dokunuşla(dokunmatik ekran) sahipken neden kablolarla uğraşasınız ki? 

Dokunmatik ekranlar, kullanıcının fare gibi bir işaretleme aygıtı kullanmak yerine doğrudan ekranda görüntülenenlerle etkileşime girmesine olanak tanıyan elektronik görsel ekranlardır. Dokunmatik ekranlar, bir parmak dokunuşuna yanıt verecek şekilde tasarlanmıştır, ancak kalem gibi bir nesne de kullanılabilir. 

Dokunmatik ekranlar, kişisel dijital asistanlar (PDA’lar), uydu navigasyon sistemleri ve video oyunları dahil olmak üzere her türlü modern elektronik cihazda kullanılmaktadır. Popülerlikleri son zamanlarda arttı, ancak dokunmatik ekran fikri birkaç on yıl öncesine dayanıyor. 

Dokunmatik ekranlar ne zaman icat edildi? 

Dokunmatik ekran fikri ilk olarak E.A. Johnson tarafından İngiltere’deki Kraliyet Radar Kuruluşu’nda geliştirildi. Fikri ilk olarak 1965’te yayınlanan kısa bir makalede açıklandı. 

Tüm dokunmatik ekranlar aynı şekilde mi çalışıyor? 

Dokunmatik ekran kullanan birçok farklı cihaz türü göz önüne alındığında, birkaç farklı türde dokunmatik ekranın olması şaşırtıcı değildir. Her bir dokunmatik ekran türü diğerlerinden biraz farklı çalışır. 

Dokunmatik ekranlar nasıl çalışır? 

Dirençli dokunmatik ekran sistemleri, ara parçalarla ayrılmış iki ince metal katman kullanır. İki katmandan bir elektrik akımı geçer. Ekrana dokunulduğunda, iki katman, ekranın tam olarak dokunduğu noktada temas eder. Bu temas, bir aygıtın bilgisayar işletim sisteminin anlayabileceği elektrik alanında bir değişiklik yaratır. 

Kapasitif dokunmatik ekran sistemleri, elektrik yükünü depolayan özel bir katmana sahiptir. Ekrana dokunulduğunda elektrik yükünün bir kısmı kullanıcıya aktarılır. Bu, kapasitif katmandaki yükü azaltır. Cihazın bilgisayar işletim sistemi, elektrik yükündeki bu değişiklikten ekrana dokunulduğu yeri belirleyebilir. 

Kapasitif bir sistemin çalışması için, elektrik yükünün bir kısmının kullanıcıya iletilebilmesi gerekir. Bu nedenle, elektrik yükünün iletimini engelleyen eldivenler giyerseniz kapasitif dokunmatik ekranlar düzgün çalışmayabilir. 

Kapasitif sistemler daha yenidir ve dirençli sistemlerden daha popüler olma eğilimindedir, çünkü daha fazla ışık iletirler ve daha net bir görüntü sağlarlar. Elbette, kapasitif sistemler de dirençli sistemlerden daha pahalı olma eğilimindedir. 

Yüzey akustik dalga dokunmatik ekran sistemleri, ekrana dokunulduğunda oluşan ultrasonik dalgaların yansımasındaki değişiklikleri ölçmek için dönüştürücü ve reflektörler kullanır. Bu sistemler en gelişmiş sistemlerdir ve mümkün olan en net resmi sunarlar. Maalesef son derece pahalıdırlar. 

Dokunmatik ekranlar ilk kez popüler hale geldiğinde, bir seferde yalnızca bir temas noktası algılayabiliyorlardı. Ama teknoloji, son yıllarda çok gelişti. Günümüzde birçok dokunmatik ekranlı cihaz çoklu dokunma teknolojisine sahiptir. Bu teknoloji, dokunmatik ekranlı bir cihazın aynı anda birden fazla temas noktasını yorumlamasına olanak tanır. 

Konuyla Alakalı Bir Görsel

Radar Kafa I En güncel teknoloji yazıları. Keyifle gezinebilip faydalı bilgiler edinebileceğiniz, eğlenirken öğreneceğiniz bir teknoloji blogu.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir