Radar Kafa

Teknolojinin Radarı

CAPTCHA Nedir?

İnterneti seviyor musunuz? Kim sevmez ki, değil mi? Başka nerede bu kadar çok bilgiyi parmaklarınızın ucunda bulabilirsiniz? Komik kedi resimleri ve spor skorlarından, nefis atıştırmalık tariflerine kadar çoğumuz hem bilgi hem de eğlence için her gün internete giriyoruz. 

Çevrimiçi olarak çok zaman geçirdiyseniz, muhtemelen yalnızca dalgalı ve bozuk metin ve sayıların bir resmiyle sunulacak bir web sitesine kaydolmayı denemişsinizdir. Kaydınızı tamamlamak için web sitesi, insan olduğunuzu kanıtlamak için metni ve sayıları başarıyla girmeniz gerektiğini belirtir. 

Burada neler oluyor? Tabii ki sen insansın! Ama web sitesi internette gezinen bir robot olduğunuzu mu düşünüyor? Aslında, bu çokta uzak bir durum değil, inanın ya da inanmayın! 

CAPTCHA görseli

Nedir Bu CAPTCHA? 

Karşılaştığınız bu dalgalı ve bozuk metin ve sayılar birlikte CAPTCHA olarak bilinir. CAPTCHA, “Bilgisayarları ve İnsanları Ayırmak için Tamamen Otomatikleştirilmiş Genel Turing testi” anlamına gelen bir kısaltmadır. 

İnsanlar tek İnternet kullanıcısı gibi görünse de, gerçek şu ki İnternet’i kullanan birçok makine de var. Bunu düşünün. İnternette bilgi aramaya genellikle nereden başlıyorsunuz? Google gibi bir arama motoru kullanıyorsanız, yalnız değilsiniz! 

Arama motoruna bir arama konusu yazdığınızda, bir kişinin bilgi aradığını ve bu sonuçları ekranınıza gönderdiğini düşünüyor musunuz? Hayır! Sorgunuza uygun olabilecek şeyleri size bildirmek için İnternet’in en uzak noktalarında arama yapan bir yazılım ve donanım birleşimi vardır. 

Bot nedir? 

Ne yazık ki, yararlı arama motorları İnternet’i kullanan tek otomatik makineler değildir. İnternetin başlangıcından beri, insanlar web sitelerinden yararlanmaya çalışmak için her zaman otomatik yazılım uygulamaları (topluca “botlar” olarak bilinir) oluşturdular. 

Örneğin, bazı botlar e-posta adreslerini veya parolaları çalmak için web sitelerini taramaya çalışabilir. Diğer botlar sahte kayıtlar veya hileli çekiliş girişleri göndermeye çalışabilir. Ve bu buzdağının sadece görünen kısmı. Botların web sitelerinde hasara yol açmak için, programlandığı farklı türdeki kötü amaçlı eylemlerin sonu yoktur. 

CAPTCHA’lar neden gereklidir? 

Botlarla savaşmak için ilk CAPTCHA, 1997 yılında Mark D. Lillibridge, Martin Abadi, Krishna Bharat ve Andrei Z. Broder tarafından icat edildi. Bir CAPTCHA’nın arkasındaki fikir, yalnızca gerçek insanların tamamlayabileceği bir görevi gerektirmektir. Örneğin, tipik bir CAPTCHA görüntüsü tipik bir bot tarafından görülemez, yorumlanamaz ve bir forma yeniden yazılamaz. 

Bugün, CAPTCHA’lar dünya çapında 3,5 milyondan fazla web sitesinde bulunabilir. İnsanlar her gün CAPTCHA’ları 300 milyondan fazla kez başarıyla çözmektedir. Ne yazık ki botlar ve yaratıcıları, optik karakter tanıma (OCR) dahil olmak üzere botların ara sıra CAPTCHA’ları çözmesine olanak tanıyan yeni teknolojiler geliştirdiler. Bu yüzden bu yeni teknolojiler geliştikçe, CAPTCHA yaratıcıları botlarla savaşma stratejilerinde gittikçe daha becerikli hale gelmelidir! 

Radar Kafa I En güncel teknoloji yazıları. Keyifle gezinebilip faydalı bilgiler edinebileceğiniz, eğlenirken öğreneceğiniz bir teknoloji blogu.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir