Radar Kafa

Teknolojinin Radarı

Bilgisayar Hızlandırma Yöntemleri

Bilgisayar Hızlandırma Yöntemleri 

Teknolojiyle ilgili konuşurken sık sık teknolojinin ne kadar hızlı ilerlediğinden bahsederiz. Her türlü sistemde kullanılan işlemcilerin hızları artarken, daha yüksek ram kapasitesine sahip donanımlarda piyasaya çıkar. Teknolojideki bu ilerleme yazılım üretenler için kullanabilecekleri daha fazla kaynak anlamına gelir ve bu da daha fazla özellik, daha yüksek güvenlik ve şık ara yüzler olarak kullanıcılara döner. 

Ancak zaman içerisinde bilgisayarlarımız yavaşlamaya başlar. Sizlere bu yazımızda dünyada en çok tercih edilen Microsoft Windows 10 platformu altında bilgisayar hızlandırma için birkaç öneride bulunacağız. Bilgisayarlar, genellikle aşağıdaki sebeplerden dolayı yavaşlar; 

  • Donanımın sahip olduğundan daha fazla kaynak isteyen işletim sistemlerinin kullanılması, 
  • Bilgisayara çok fazla program kurulması ve bunların birçoğunun açılışta otomatik olarak çalışması, 
  • Kullandığınız işletim sistemi ve diğer yazılımlara gelen güncellemeler sebebiyle kullandıkları sistem kaynaklarının artması olarak sıralanabilir. 

Bilgisayar hızlandırma için yapılabilecek işlemleri donanımsal ve yazılımsal olarak ikiye ayırabiliriz. Donanımsal değişiklikler daha kalıcı ve uzun ömürlü çözümler sunarken, yazılımsal çözümler kısa ve orta ömürlü olmakla beraber genellikle bedavadırlar. 

Donanımda Yapılacak Değişikliklerle Ulaşılabilecek Çözümler 

Bilgisayar hızlandırma için yapılabilecek en kesin şey, işlemcinin değiştirilmesidir. Ancak bunun için ana kartın ve büyük ihtimalle RAM’lerin de değişmesi gerekeceği için masraflı ve konudan anlamayanların altından kalkamayacağı bir işlemdir. Bunun yanında ana kartınız değiştiğinde Windows lisansınız da geçersiz hale gelebileceğinden, bu noktaya gelene kadar değerlendirilebilecek diğer yollara bakacağız. 

İlk seçeneğiniz hard diskinizi yeni bir SSD ile değiştirmek olacaktır. SSD diskler standart hard diskler ile aynı bağlantıları kullanırlar ve efektif hızları 3 ila 10 kat daha fazladır. SSD işletim sisteminin ve diğer programların açılışında büyük fark yaratmasının yanında, büyük dosyalarla çalışan grafik tasarımcıların, 3D tasarımcıların işlerini büyük ölçüde hızlandırıyor. 

İkinci seçeneğiniz ise bilgisayarınızda bulunan RAM miktarını arttırmak. 4GB Ram günümüzde birçok uygulama için yeterliyken 8GB Ram ise grafik, 3d tasarımı ve oyun amacıyla kullanılan bilgisayarlar için gerekli. Bilgisayara Ram takmak çok kolay bir işlem olsa da ana kartınızın hangi tür Ram desteklediğini öğrenmeniz için çok kısa bir araştırma yapmanız gerekebilir. 

Yazılımda Yapılacak Ayarlamalar İle Bilgisayarın Hızını Arttırma 

Windows kullanan bilgisayarınızı en çok yavaşlatan şey, Windows yüklenirken yüklenen programlardır. Bu programlar arka planda da sürekli olarak çalışarak Ram’da alan kaplar ve işlemci üzerinde yük oluşturur. Bunları azaltmak için CTRL-ALT-DEL tuş kombinasyonu ile “Görev Yöneticisi” ni açın. “Başlangıç” kulakçığına tıkladığınızda listeyi göreceksiniz. Bu listedeki programların birkaçı sistem için gerekli olabilir. O yüzden yan tarafta yazan “Etkin” seçeneğini “Etkisiz” yapıp kapatmadan önce hangi program veya servisle bağlantılı olduklarına dikkat edin. Virüs programı, donanımların sürücülerini kaldırmamanızı öneriyoruz. 

Sağ altta bulunan gizli menü altında bulunan ve o anda arka planda çalışan programlardan da ihtiyacınız olmayanları kapatmanın performans üzerinde olumlu etkisi olacaktır. 

Windows’un görsel efektlerini kapatmak veya sınırlamakta, özellikle çok eski sistemlerde gözle görülür bir fark yaratabilmektedir. Görsel efektleri kapatmak için Başlat Menüsü – Ayarlar – Sistem sekmesinden “sistem korumasını” seçin. Açılan “Sistem Özellikleri” ekranında “Gelişmiş” sekmesine tıklayın ve “Ayarlar” tuşuna basın. “Performans Seçenekleri” ekranında “En iyi performans için ayarla” seçeneğini seçip, tamam diyerek çıkın ve bilgisayarınızı baştan başlatın. 

Bilgisayar Hızlandırma için bir diğer tavsiyemiz bilgisayarınızı sürekli olarak güncel tutmanız olacak. Genelde güncellemeler yazılımların boyutlarını ve ihtiyaç duydukları kaynakları arttırmaktadır ancak bazı güncellemeler özellikle eski donanımlarda büyük performans artışları sağlayabilmektedir. 

Bunun yanında donanım sürücülerinin güncelleştirilmesi de önemlidir. Zira bazı güncellemeler donanımlara yeni yetenekler kazandırabilmektedir. Bazı ekran kartları, bazı programlarda işlemcinin yükünü tamamen üstlenerek, işlemcinin diğer görevlere daha fazla kaynak ayırmasına ve bu biçimde performans artışı sağlanmasına yardımcı olmaktadır. 

Bu tür konular hakkında bilgi paylaşan birçok sitede yer alan iki başlık, registry temizliği ve Ram temizliği Microsoft tarafından tavsiye edilmediği için burada yayınlamayacağız. Ancak, bu programların çalışma mantığı, karşılığı olmayan registry kayıtlarını silerek, programların aradıkları kayıtlara daha hızlı erişmesini sağlamak ve Ram’in tamamen boşaltılarak, yeni uygulamalar için yer açmaktır. Ancak Windows çalışırken Ram üzerinde sürekli bilgi tuttuğundan dolayı bu programlar Windows’un tutarsız çalışmasına neden olmaktadır. 

Bir bilgisayardaki hızın önemini gösteren bir fotoğraf

Radar Kafa I En güncel teknoloji yazıları. Keyifle gezinebilip faydalı bilgiler edinebileceğiniz, eğlenirken öğreneceğiniz bir teknoloji blogu.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir